webdav
&Hamish.Rodda; &Hamish.Rodda.mail;
SusePolskasuse@suse.plPolskie tłumaczenie KrzysztofWoźniakwozniakk@ceti.plPolskie tłumaczenie - Aktualizacja i poprawki
2002-01-21
Skrótem WebDAV określa się rozproszony protokół tworzenia i kontroli wersji dla stron w sieci Internet (Distributed Authoring and Versioning). Pozwala on na łatwe zarządzanie dokumentami i skryptami na serwerze http oraz posiada wiele funkcji ułatwiających kontrolę wersji stron internetowych tworzonych przez wielu autorów.
Używanie tej wtyczki protokołu jest bardzo proste. Wystarczy wpisać adres URL strony podobnie jak w protokole http, z tą różnicą że podaje się "webdav://" na początku. Przykładowo można wpisać webdav://www.nazwa_serwera.com/ścieżka/. Podanie prawidłowej nazwy ścieżki wyświetli listę plików, którymi można manipulować tak, jakby znajdowały się na dysku lokalnym.
Możliwości protokołu WebDAV
Blokowanie
Blokowanie pliku pozwala na czasowe zablokowanie dostępu do niego innym użytkownikom. Dzięki temu zmiany dokonane przez jednego użytkownika nie zostaną zniszczone, jeżeli inny użytkownik zapisze plik w tym samym czasie.
Dostęp do plików źródłowych
WebDAV pozwala na dostęp do skryptów odpowiedzialnych za przygotowanie strony do wyświetlenia, pozwalając na dokonywanie zmian w tych skryptach.
Ustawianie właściwości poszczególnych dokumentów
Każdy dokument może posiadać specyficzne właściwości, np. imię i nazwisko autora.
Aby wykorzystać wszystkie możliwości tego protokołu niezbędny jest program, który zapewnia jego obsługę. W chwili obecnej w środowisku &kde; nie ma programu obsługującego tę wtyczkę protokołu.